Open/Close section
Bulgurun Faydaları

- Karbonhidrat degeri düsük, protein degeri yüksektir.

- Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminin çalismasinda önemli rol oynamaktadir.

- Oldukça besleyici ve doyurucudur.

- Bulgurdaki besin degeri ekmek ve makarnadan daha yüksektir.

- Bulgurun raf ömrü diger gidalardan daha yüksektir.

- Kolesterol içermez.

- Radyasyonu emmez. Bu nedenle nükler savas riskine karsi bazi ülkelerce stokta tutulan gidalarin basinda gelir.

- Doymamis yaga sahiptir ve toplam yag orani düsük oldugu için saglikli bir besin maddesidir.

- Sahip oldugu besin özelliklerinden dolayi tek basina tüketilebilen bir üründür.


-Içerdigi folik asitten dolayi, çocuk ve hamile kadinlar için önemli bir besin kaynagidir. Bebeklerde beyin gelisimi hamileligin ilk üç ayinda gerçeklesmektedir. Dolayisiyla hamileligin ilk üç ayinda folik asit yikimi olmaktadir. Bu yikima karsi hamilelerin bol miktarda folik asit almalari gerekmektedir.

- Birlesmis Milletler gida yardim paketi içerisinde yer alir.

- Hububat ürünlerinin en büyük dezavantaji olan fitik asit (antinutrient) bulgurun sahip oldugu pisirme ve kurutma islemlerinden dolayi, bulgurda bulunmaz.

- Yüksek mineral ve selülozdan dolayi besin emilimini hizlandirir.

- Kabizligi önler ve bagirsak kanserini engeller.

- Vejeteryan beslenmeye çok uygun bir gida maddesidir.

1995 yilinda ABD' de yapilan bir arastirma sonucuna göre; "Bulgur,her gün yenmesi gereken bir gidadir. "

BULGURIUM BESIN DEGER TABLOSU 100 Gr için
KALORI (ENERJI)
350
Kcal
KARBONHIDRAT
69,8
gr
PROTEIN
12,5
gr
YAG
1,5
gr
KALSIYUM
40
mg
DEMIR
3,5
mg
VIT A
-
mg
VIT B1
0,40
mg
VIT B2
0,06
mg
VIT C
0
mg
NIASIN
4,3
mg
Bulgur Kansere Karşı
Bulgur Kansere Karsi

ABD Kanser Arastirmalari Vakfi, bulgurun içerdigi özellikler nedeniyle yararini vurgulayan bir makale yayimlar yayimlamaz, ABD'de bulgur tüketimi hizla artti.

Ortadogu mutfaginin vazgeçilmezlerinden olan bulgur kullanim alanini genisletti. Bulgur protein, karbonhidrat, fiber gibi içerikleri sayesinde, giderek daha da önemli bir besin haline dönüsüyor. Üstelik çesitli saglik kuruluslarinin da vurguladigi gibi bulgurun kanser basta, çesitli kronik hastaliklarla savasta da gücü yadsinamaz.

Bulgurun kanserle mücadeledeki yeri kesfedilir kesfedilmez, Bati mutfagindaki yeri de saglamlastirildi. ABD Kanser Arastirmalari Vakfi, bu besinin içerdigi özellikler nedeniyle yararini vurgulayan bir makale yayimlar yayimlamaz, ABD'de bulgur tüketimi hizla artti. Yüzyillardir Ortadogu'ya ait bir lezzet olarak düsünülen bulgur, egemen Bati alemlerinin de gözünde mühtis bir sayginlik kazanmis oldu. Bulgurun bu önlemez yükselisi, yeni tariflerin dogmasina yol açti. Bizim kirk yillik kadim dostumuz, sabah kahvaltilarinda güne baslamadan yenilebilecek, neredeyse fast food tabir edilen yiyeceklerle boy ölçüsebilecek bir biçimde kullanilmaya baslaniyor. Büyük gise hasilati getiren bir Hollywood filminde sabahleyin bulgur çorbasi ya da salatasi yiyerek güne baslayan bir yuppie karakterine rastlarsaniz, hiç sasirmayin.

Bulgurun parlayisinin bir baska çarpici nedeni de, bu lezzetli ve besleyici yiyecegin aslinda çok fazla sayida yemekte kullanilabilir olmasi. Yani, mutfakta da yaraticiligi destekliyor. Üstelik üç ayri ögün için de size seçenek sunuyor. Baharatlarla, sebzelerle onun verdigi tadi arttirmak gayet mümkün.
Bulgur hakkında yapılan bir araştırma

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nce yapılan bir araştırmaya göre, bulgur, pirince göre 4 kat kalsiyum, 4 kat demir, 2 kat fazla protein içeriyor.

Araştırmada, 100 gram pirinç ve bulgurun, öncelikle enerji yönünden karşılaştırıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Bulgur, insan vücuduna 350, pirinç ise 360 kalori enerji veriyor. Protein yönünden karşılaştırdığımızda, bulgurda 12,5 gram, pirinçte 6,7 gram protein bulunduğunu gördük. Pirinçteki 10 miligram kalsiyuma karşılık, bulgurda 40 miligram kalsiyum mevcut. Pirinç, 0.9 miligram demir, 0,08 miligram B1 vitamini, 0,03 miligram B2 vitamini, 1,6 miligram niasin, bulgur ise 3,5 miligram demir, 0,4 miligram B1 vitamini, 0,04 miligram B2 vitamini ve 4,3 miligram da niasin içeriyor.''

Bulgurda, bazı sebzelerden daha çok demir bulunduğu da kaydedilen araştırmada, "Vücudunda demir eksikliği bulunanlara ıspanak yemeleri öğütlenir. Fakat porsiyon yününden karşılaştırıldığında, ıspanakta 3,2 miligram, bulgurda ise 3,5 miligram demir olduğu görülür'' denildi.

Vitamin ve protein yönünden pirinçten daha zengin olan bulgurun, fiyat yönünden daha ucuz olduğuna da işaret edilen araştırmada, bulgur tüketilerek, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve proteinin daha ucuza karşılanabileceği kaydedildi.

Bulgurun faydaları 2
Faydaları
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kansere karşı koruyucu özelliktedir.
 • B vitamini deposudur.
 • İçerdiği B1 vitamini, sinir ve sindirim sisteminin güçlenmesine yardım eder.
 • Çinko, magnezyum ve krom gibi mineraller içerir.
 • Günlük lif ihtiyacı 1 tabak bulgurla karşılanabilir.
 • Yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsakların çalışmasını sağlar.
 • İçerdiği folik asit, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkilidir.
 • Kan şekerini yükseltmez.
 • Şeker hastalarına iyi gelir.
 • Kilo aldırmaz.
 • Hazmı kolaylaştırır.